Bakterije, bacili i mikroorganizmi iz hrane i smeća zagađuju vaš hladnjak, radne površine, uređaje, kuhinjski pribor, sudoper, odvod sudopera i još mnogo toga. S pomoću ovih savjeta i tekućine za pranje posuđa Pur možete održavati pribor za jelo, kuhinjski pribor i površine čišćima.
Bacili se obično šire dodirom, ali mogu se širiti i zrakom, ovisno o vrsti bacila. Da biste spriječili širenje bacila po kuhinji, možete učiniti nekoliko jednostavnih koraka:
- Uvijek operite ruke prije pripremanja hrane.
- Upotrebljavajte različite daske za rezanje za rezanje mesa i povrća.
- Operite ruke odmah nakon što ste dirali kantu za smeće.
- Operite ruke između raznih dijelova pripreme hrane, poput pripremanja sirove hrane i salate.
- Odvojite dovoljno vremena za pranje vilica i noževa. Na njihovim udubljenjima i zupcima mogu se skupljati bacili i bakterije.
Bacili u vašem kuhinjskom sudoperu mogu se proširiti i onečistiti vaš pribor za pranje posuđa. Vaše kuhinjske krpe, spužve, četka za pranje, gumene rukavice, čak i vaši kuhinjski ručnici mogu postati zagađeni bacilima. Da biste ovaj pribor održavali bez bakterija i bacila:
- Da biste ispravno oprali spužve između pranja posuđa, možete ih namočiti u otopinu za izbjeljivanje na 5 minuta ili u otopinu octa na 20 minuta. Pobrinite se da ih nakon toga temeljito isperete i postavite ih na mjesto pored sudopera.
- Redovito perite četku za posuđe da biste spriječili pojavu bakterija na njoj. Za najbolje rezultate odaberite četku s najlonskim čekinjama. One nisu toliko podložne nakupljanju bakterija.
- Zamjena gumenih rukavica nije skupa, ali ipak ih je važno čuvati od bacila i spremnima za upotrebu. Odredite jedan par rukavica za upotrebu u kuhinji (nemojte ih miješati s rukavicama kojima čistite WC).
- Temeljito isperite rukavice nakon svake upotrebe. Zapamtite, tekućina za pranje posuđa i vruća voda pomažu u uklanjanju bakterija. Temeljito osušite rukavice prije nego što ih pospremite; ako na njima ostane vlage, to može pomoći u razvoju bakterija.
- Redovito perite i dezinficirajte kuhinjske ručnike i krpe za posuđe, čak i ako ne izgledaju prljavo. Perite na najtoplijoj mogućoj temperaturi da biste ih dezinficirali
Tekućina za pranje posuđa Pur može se upotrebljavati i za čišćenje kuhinje. Možete temeljito očistiti radne površine kuhinje, daske za rezanje, gornje plohe pećnica i kuhinjske ploče tekućinom za pranje posuđa i vrućom vodom. Trebate ih čistiti redovito. Da biste uništili bakterije i smanjili mogućnosti kontaminacije, površine se nakon čišćenja također mogu dezinficirati i proizvodima za dezinfekciju ili izbjeljivanje koji se mogu upotrebljavati u blizini hrane. Daske za rezanje, posebice drvene, trebale bi se redovito mijenjati jer se na njima mogu nakupljati bacili.
Kada čistite kuhinju tekućinom za pranje posuđa, imajte na umu da se i pomagala s kojima čistite također trebaju oprati i osušiti nakon svake upotrebe. To uključuje krpe za pod i kante. Nemojte zaboraviti prati i pod jer je i on podložan nakupljanju bakterija.